استارتاپ ساز
استارتاپ ساز
شتاب دهنده استارتاپ

 1. Home
 2. /
 3. وبلاگ
 4. /
 5. آموزشی
 6. /
 7. شتاب دهنده استارتاپ

شتاب دهنده استارتاپ
شتابدهنده‌ (Accelerator) یک سازمان منسجم است که با هدف حمایت و توسعه کارآفرینی نوآورانه به وجود آمده و عمدتا اتفاقات زیر در آن رقم می‌خورد:
 • حذف اتلاف وقت‌ و سرمایه از طریق به اشتراک گذاری تجربه و کوتاه کردن روند آزمایش بیزینس مدل یک کسب و کار نوپا
 • آموزش مهارت‌های کارآفرینی به تیم دارای ایده
 • همراهی و راهنمایی تیم‌های استارتاپی (mentoring)

اگر آیتم های بالا را ویژگی مشترک شتابدهنده‌های استارتاپ درنظر بگیریم، وجه تمایز آن‌ها را موارد زیر تشکیل می‌دهد:

 • فرآیند انتخاب و داوری
 • نوع و میزان ارائه‌ی سرمایه اولیه
 • معرفی کارآفرینان به سرمایه گذاران داخلی
 • طول دوره شتابدهی
 • فضای کاری مشترک کاهش هزینه‌های دسترسی به زیر ساخت‌ها و خدمات اداری
مزایای شتابدهنده برای استارتاپ ها

سوالی که ممکن است برای خیلی‌ها پیش بیاید این است که اصلاً چرا استارتاپ‌ها باید به شرکت‌های شتابدهنده بپیوندند و این کاری چه سودی برایشان دارد؟ برای پاسخ به این سوال سعی کردیم چند نمونه از مزایای پیوستن به شتاب دهنده را به طور مختصر برایتان شرح دهیدم.

شتابدهنده یک شریک تجاری برای ایده و استارتاپ شماست

یکی از مزایای شتابدهنده‌ها نسبت به مراکز دیگر این است که در سود و ضرر راه اندازی کسب و کار شریک هستند. در واقع می‌توان گفت همیشه همراه و درکنار کسب و کار هستند. در شتابدهنده‌ها بخشی از سهام استارتاپ راه اندازی را به شتابدهنده اختصاص می‌یابد. این سهام در ازای خدماتی و سرمایه‌ی اولیه‌ای که شتابدهنده به تیم ارائه می‌دهد دریافت می‌شود.

در شتابدهنده بازه زمانی از اهمیت بالایی برخوردار است

هدف اصلی و مهم یک شتابدهنده استارتاپ، شتاب دادن به پروسه‌های راه اندازی یک کسب و کار نوپا با توجه به برنامه‌ی دوره شتابدهی است. اگر برنامه زمانی شتابدهی با آغاز و پایان درست و مشخص همراه نباشد، سیکل شتابدهی به کسب و کار دچار مشکل می‌شود و همین امر باعث می‌شود که ضربه‌ی جدی به کسب و کار وارد شود.

وجود منتورهای باتجربه و حرفه‌ای درکنار استارتاپ‌ها

راه اندازی استارتاپ در ابتدا سخت و چالش برانگیز است. شما نیازمند کمک و تجربه دیگران هستید. در اینجا شتابدهنده استارتاپ می‌تواند به کمک شما بیاید. وقتی که به یک شتابدهنده استارتاپ می‌پیوندید می‌توانید از حمایت منتورها بهره ببرید و علاوه بر حمایت عاطفی از تجربه و دانش آن‌ها نیز استفاده کنید. منتور کسب و کار با مربی آموزشی فرق دارد. اگر بخواهیم تعریف مناسبی از کلمه منتور داشته باشیم، منتور فردی با تجربه است که سال‌ها دریک حوزه مشخص فعالیت کند، و شکست‌ها و موفقیت‌های متعددی را تجربه کند. این افراد در حوزه خود شناخته شدند و تجربه و تخصص ایشان برای کارآفرینان جوان بسیار ارزشمند است.

دسترسی به سرمایه گذاران مناسب

شرکت‌های شتاب‌دهنده‌ معمولاً خودشان سرمایه مورد نیاز استارتاپ‌ها را تامین نمی‌کنند بلکه کاری که انجام می‌دهند این است که شما را مستقیما به سرمایه‌گذارانی وصل می‌کنند که ممکن است ایده شما برایشان جذاب باشد و خواهان سرمایه گذاری روی آن باشند. در واقع شتاب دهنده‌ یک پل ارتباطی بین صاحبان ایده و سرمایه گذاران هست.

البته ناگفته نماند که شتابدهنده تنها به شما کمک می‌کند تا بهترین و مناسب‌ترین سرمایه گذار را انتخاب کنید اما در نهایت این شما هستید که باید به عنوان صاحب کسب و کار سرمایه‌گذاران را متقاعد کنید و نظر آن‌ها را به ایده و محصول خود جلب کنید.

توسعه مهارت‌های مورد نیاز

شما برای موفقیت در کسب و کارتان نیاز به یادگیری و کسب مهارت‌های مختلفی چون بازاریابی، ارتباطات، امور مالی و برخی مهارت‌های فنی دارید، شتابدهنده‌ها به شما امکان یادگیری این مهارت‌ها را به شما می‌دهند، روش‌ها و اصول کسب و کار را به شما آموزش می‌دهند و ترتیبی می‌دهند تا از تجربیات مدیران دیگر بهره ببرید.

مدیریت ریسک‌ها

این امری طبیعی است که کارآفرینان تازه کار نگران شکست و ریسک‌ها و خطرات موجود در مسیر خود باشند، به هر حال هر کسب و کار جدیدی در ابتدای راه بسیار شکننده و حساس است و با هر اشتباه کوچکی ممکن است به دره شکست سقوط کند. از این رو یکی از نیازهای اساسی کارآفرینان مدیریت ریسک است.

شتاب دهنده ریسک‌های آتی و فعلی کسب و کار شما را پیدا می‌کند و شما را راهنمایی می‌کند تا بتوانید راه حلی برای مقابله با آن‌ها بیابید و از خطرات احتمالی دوری کنید. علاوه بر این در برنامه‌های شتاب دهنده مدیران موفق دیگر تجربیات خود را با کارآفرینان به اشتراک می گذارند و کمک می‌کنند تا خطرات احتمالی کسب و کار خود را بشناسند.

شبکه سازی

در طی دوره شتابدهی، کارآفرینان و بنیان‌گذران فرصت‌های زیادی برای شبکه سازی با کارآفرینان مشابه خود و همچنین سرمایه گذاران بالقوه خواهند داشت. این ارتباطات می‌توانند بسیار ارزشمند باشند، به خصوص اگر در آینده نیاز به جذب سرمایه باشد.

یک برنامه مجزا برای همه کسب و کارها

برخلاف تصور عموم، شتاب دهنده‌ها یک مدل یا برنامه یکسان به همه کسب و کارها ارائه نمی‌دهند، بلکه انتخاب برنامه شتاب دهنده بر عهده خود کارآفرینان است و با توجه به ماهیت و هدفی که کسب و کار دنبال می‌کند انتخاب می‌شود.

دادن انگیزه و روحیه به بنیان گذاران

فضای جمعی و مشارکتی که در شتابدهنده‌ها یافت می‌شود، مطمئناً شما را در مسیر پیشرفت و پیشروی قرار می‌دهد. تعامل با بنیان گذاران دیگر و شنیدن تجربیات آن‌ها و چالش‌هایی که پشت سر گذاشته‌اند به شما یک انگیزه قوی می‌دهد تا به راهتان ادامه دهید و به شما یادآوری می‌کند که می‌توانید بر شک و تردیدهای خود غلبه کنید و از موانع عبور کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *